Dūla Ilze Kuduliņa: "Atdodiet mani mammai!"
Vai esat ievērojuši, ka padomju laikā augušie un dzīvojušie cilvēki par sevi mēdz teikt, ka viņi ir “padomju laika produkts”? Varbūt neesat, bet es esmu ievērojusi. Mēs nesakām, ka esam neatkarīgās Latvijas laika produkts, Ulmaņlaika produkts vai demokrātijas produkts. Bet padomju laika “produktu” gan ir pilna Latvija. Arī es. Esmu dzimusi 1983. gadā. Un šis ir stāsts par to, kā es piedzimu. Taisnību sakot, par pašu piedzimšanu nekā daudz ko stāstīt man nav. Piedzimu, kā jau visi “produkti” parastā konveijerā. Mamma atceras vien pamestības sajūtu, vienai pašai pārdzīvojot dzemdību sāpes bez paskaidrojumiem un iedrošinājuma – tā tolaik bija pieņemts. Bet es atceros sajūtu uzreiz pēc piedzimšanas, kad viss, ko mana mazā cilvēka sirds vēlējās, bija tikt pie mammas. Es viņu redzēju. No atstatuma. Atrodoties kādās cimdotās rokās, kas mani kā kādu trofeju bija pacēlušas augstu gaisā. Es izmisīgi raudāju un ķepurojos, ar visu savu dzīvības spēku cenšoties tikt pie mammas. Es instinktīvi jutu un zināju, ka tā ir tā vieta, kur man ir jāatrodas – manas mammas apskāvienā. Milzīgs izmisums un bezpalīdzība pārņem tādu mazu dvēselīti, kas, tikko ienākusi šajā pasaulē, saskaras ar pirmo smago vilšanos, nespējot mainīt tā laika lietu kārtību, nespējot ar sava mazā ķermenīša nekoordinēto ķepurošanos aizsniegt mammu. Mani nesa prom. Bezpalīdzība – tā man vēl šodien šķiet visnepanesamākā sajūta šajā pasaulē.
Ja nu jūs tagad domājat, ka mana mamma bija kāda īpaši nevēlama persona savam bērnam, tad, nē, tā nebūt nebija. Tā bija parasta, tā laika tikumiem atbilstoša rīcība ar jaundzimušu mazuli. Mani neuzlika mammai uz punča, bet aiznesa projām, atstājot tikko dzemdības pārdzīvojušo sievieti bez savas godam nopelnītās tikšanās ar viņas mazulīti un atstājot mazuli vienu ar viņa izmisumu, bezspēcību un dusmām. Dusmas bija neizmērojamas. Pārsteidzoši lielas dusmas vienam tikko dzimušam cilvēkbērnam. Es biju ārkārtīgu pārsteigta, kad pirmo reizi apzinīgā vecumā kādas meditācijas laikā atcerējos šīs dziļi ķermenī noglabātās sajūtas. Es acumirklī zināju, ka neesmu tās izdomājusi, es tās atpazinu līdz mielēm un skaidri apzinājos, ka visu savu mūžu tās nēsāju sev līdzi.
Esmu pārliecināta, ka tieši šī pieredze, ko es piedzīvoju tikko ienākusi šajā pasaulē, bija viens no nozīmīgākajiem iemesliem, kādēļ savus bērnus izvēlējos laist pasaulē mājās. Tolaik gan atmiņas par to vēl nebija atgriezušās, es tikai zināju, ka nedzemdēšu slimnīcā. Esmu pateicīga visiem, kas ieguldījuši savu enerģiju, lai Latvijā sievietēm būtu iespēja izvēlēties dzemdēt plānotās ārpusstacionāra dzemdībās. Par laimi man bija šāda iespēja un nebija jāpaļaujas uz nejaušību, cerot, uz cilvēcīgu attieksmi stacionārā, jo ar tā brīža zināšanām un dzīves pieredzi es diez vai būtu pati pratusi parūpēties par to, lai bērniņš paliktu ar mani.
Lai vai cik ilgs laiks būtu pagājis kopš manas dzimšanas, vēl arvien vairumā stacionāru standarta procedūra ir tāda, ka jaundzimušie mazuļi tiek šķirti no savām mammām. Lielākoties siltais, miklais, no mammas miesām nākušais mazulītis uz mammas punča pavada vien maznozīmīgas 5 – 10 minūtes. Tik īss ir laiks, kad māmiņai ar visām maņām vienlaicīgi – tausti, redzi, dzirdi, ožu un garšu (mazuli bučojot) – iespējams uztvert to, ka viņai ir piedzimis bērns. Un tikai tik īsu mirkli mazulis var izbaudīt to sajūtu, pēc kuras viņš instinktīvi tiecas – mani šajā pasaulē gaidīja mana mamma, kuras roku apskauts es jūtos gaidīts un bezgalīgi mīlēts. Dažas minūtes laimes, kas paskrien kā sekundes. Pēc tam mazulis tiek paņemts nost. Sākas apmazgāšana, svēršana, mērīšana, apģērbšana, satīšana, līdz mammai tiek atdots atpakaļ satīts vīstoklītis ar mazuli, kuru vairs nevar ne pilnībā redzēt, ne just, ne sasmaržot. Bieži vien mammas mazuļus saņem atpakaļ vien tad, kad pašas tikušas aprūpētas – placenta piedzimusi, uzliktas šuves, ja tādas bijušas nepieciešamas. Var būt pagājušas pat pāris stundas. (Nav iemeslu, kādēļ šo aprūpi nevarētu veikt, kamēr mazulis turpina atrasties mammai uz punča vai krūtīm.) Un ir zudis tik vērtīgais laiks, kas šiem diviem cilvēkiem – mammai un mazulim bija dots, lai izveidotos tā neredzamā maģiskā saikne, kas piesaista viņus vienu otram.
Dabā jaundzimušie zīdītāju mazuļi nav kopā ar savu māti vien tad, ja kāds no viņiem ir gājis bojā. Arī cilvēku mazuļi gadu tūkstošiem, pirms dzemdības sāka notikt slimnīcā, netika šķirti no mammām, ja vien abi bija dzīvi, vai arī tika šķirti apzināti, lai šajos bērnos būtu pietiekami daudz agresijas, lai no viņiem izaugtu labi karotāji. Pirmatnējo kultūru pētniece Džīna Līdlofa uzskata, ka jaundzimušo šķiršana no mammas ir viens no pēcdzemdību depresijas iemesliem, jo, nespējot uztvert pietiekami daudz signālu par to, ka mazulis ir dzīvs, sveiks un vesels, zemapziņa to iztulko kā bērniņa zaudējumu un iestājas sēras. Paliek tukšuma sajūta un rodas apjukums, ar prātu labi saprotot, ka mazulis ir piedzimis, bet vienlaikus nespējot izjust laimi un prieku, jo instinktu līmenī uztverti pretēji signāli. Un laiks, kas varētu būt viens no vislaimīgākajiem brīžiem dzīvē ir sagandēts ar nepatīkamu rūgtuma piegaršu.
Viss iepriekš aprakstītais ir iemesls tam, kādēļ es esmu kļuvusi par dūlu un nenogurstoši stāstu un stāstīšu topošajām mammām par to, cik svarīgi pavadīt pirmās stundas pēc dzemdībām nepārtrauktā ādas-ādas kontaktā ar mazuli. Tas taču neprasa tik daudz – tikai atlikt mazgāšanu, svēršanu, mērīšanu un ģērbšanu uz vēlāku laiku, kad mamma un mazulis abi ir izbaudījuši šo maģisko un neatkārtojamo kopābūšanas laiku. Nesākšu šeit stāstīt par pārējiem ādas-ādas kontakta ieguvumiem. Vien piebildīšu, ka to ir ļoti daudz ne vien mazuļa psiholoģiskajai, bet arī fiziskajai veselībai. Man nešķiet, ka vecākiem būtu jālūdz mediķiem “īpaša attieksme” - novirzīties no rutīnas un ļaut viņiem pavadīt netraucētu laiku kopā. Tai ir jābūt standarta praksei. Es, protams, nerunāju par dzīvības glābšanas situācijām. Ja mamma un mazulis jūtas labi, viņiem pienākas būt kopā. Prieks, ka šāda prakse konsekventi tiek pielietota plānotās ārpusstacionāra dzemdībās un Stradiņa slimnīcas dzemdību nodaļā. Es ticu, ka ir kādi mediķi, kas to ievēro arī tajos stacionāros, kur tā nav standarta prakse.
Mazulis nav kaut kāds produkts, lai vai kādos laikos dzimtu. Mazulis ir cilvēks. Lai arī ļoti mazs, lai arī nespēj vārdos formulēt savas vēlmes, tomēr arī jaundzimis mazulis ir cilvēks. Viņš visu jūt, un viņam ir emocijas. Izturieties ar cieņu! Cieniet to svēto brīdi, kad pasaulē nāk cilvēks! Kādam tas varbūt ir kārtējais jaundzimušais tajā dienā, bet šim bērnam tā ir pirmā saskare ar šo pasauli, pirmie emocionālie secinājumi par šo dzīvi. Un viņš tos nēsās līdzi visu mūžu.

Dūla Linda Lielvārde: "Par satraucošu jaundzimušo pieredzi un kā to dziedināt"
Kopš šī gada marta apgūstu ķermeniskās terapijas metodi - Psiho-Somato-Enerģētisko Analīzi. Mācību ietvaros mums pašiem ir jāiet šajā terapijā. Kopš marta esmu daudz atklājusi par sevi, savām attiecībām ar apkārtējo pasauli, savām dziļi noslēptām programmām. Šoreiz vēlos pastāstīt par vienu no saviem vislielākajiem atklājumiem, kas varētu attiekties uz ļoti daudziem no tiem, kas dzimuši 70.-80.gados.
Vienā no sistimiem (terapijas ietvaros veicamajiem ķermeņa sasprindzinājumiem) vakara sesijās izteikti mocījos - nevarēju palikt nomodā, lai kā censtos. Pēc dažām minūtēm vienkārši brutāli migu ciet, lai cik daudz gribas arī neieliktu tajā, lai paliktu nomodā. Iekšā vārījās dusmas uz sevi, neapmierinātība ar to, ka nespēju izdarīt to, ko pati esmu apņēmusies.
Sāku šo jautājumu pētīt dziļāk, lai izprastu cēloņus. Nolēmu veikt nelielu sakārtojumu pēc Helingera metodes - paņēmu 2 lapas - viena lapa "es" un otra "mana izslēgtā daļa". Apgriezu otrādi un samaisīju tā, lai nezinātu, kura lapa ir kura. Tad izvietoju tās istabā, kā man prasījās. Uzreiz izveidojās kontakts ar izslēgto daļu. Sajutu tādu sajūtu, it kā levitējot, tāds kā apdullums, galvā nāca doma - narkotikas vai zāles vai kas tamlīdzīgs. No otras lapiņas - liela kauna sajūta. Joprojām nesapratu, ko šis stāsta par mani - neko šādu savā dzīvē nepazīstu. Nākamās dienas rītā nolēmu, ka jāuztaisa atkal tas pats sistims, jāiedomājas, ka ir vakars un jāpajūt tas reibonis, ko jutu, atrodoties uz lapiņas. Sistima laikā pēc 10 minūtēm sāku just, ka sāp miega artērija un galvā atskan frāze "miega zāles". Iekšā viss nodrebēja.
Uzreiz rakstīju tētim, lai pajautātu, vai mamma grūtniecības laikā vai pēc dzemdībām lietoja miegazāles, bet tajā pašā mirklī iekšēji jutu, ka šis jautājums manī nāk no prāta - ka tas nav īstais virziens, kur meklējama atbilde.
Saņēmos uzprasīt pieredzējušai ārstei, kam uzticos, vai 80.gados jaundzimušajiem uz nakti deva miega zāles. Baidījos izklausīties muļķīgi, jo jautājums manā prātā izraisīja milzīgu iekšējo vētru. Un es cerēju, ka viņa atbildēs, ka nē. Bet gara acīm redzēju 20 zīdaiņus vienā zālē, vakars, visi raud, personāls vēlas gulēt, mīļā miera labad, ir kas jādara.. un ir skaidrs, ka tā notiek. Dažus piebaro. Tie, kam nepietiek ar pārēšanos, saņem savu zāļu devu.
Un šai domai sekoja zibenīga ārstes atbilde. Viņa man atrakstīja, ka tā bijusi ierasta prakse. Diazepams.
Psihitropa, narkotiska viela.
Pirmās 10 manas dzīves naktis.
Tik ilgi sevi vainoju, ka negribu kaut ko redzēt, ka nepietiekami koncentrējos, ka griba par mazu. Te caur milzīgu drebuli atnāca atvieglojums. Ieraudzīju, ka ir reizes, kad no ārpuses iemidzina tā, ka tu vienkārši tam nevari īsti pretoties, lai cik ļoti vēlētos. Un cik tā ir neiedomājama sajūta bērnam, kurš sauc mammu, kurš baidās, ka tagad pavisam palicis bez sava vismīļākā cilvēka, kurš grib parunāties ar kādu, izsūdzēt bēdas, gūt mierinājumu... Vienkārši tikt iemidzinātam. "Tavas sajūtas nav tik svarīgas. Guli".
Savās pirmajās dzīves dienās būt šķirtam no mammas un dabūt vēl šo ir nepanesami.
Ķermenis visu atceras. Un var uzvesties tāpat aiz "pieraduma" arī vēlāk. Paliek šī programma apreibināties, atslēgties, nejust - jo īpaši tad, kad ir stress, pārgurums, emocijas, gribas raudāt... nu, viss tas, ko darītu skaļš zīdainis. Katrs apreibinās savādāk. Mēs katrs zinām savu veidu, kā nebūt savās sajūtās, kā aizbēgt.
Es ticu, ka visu var izmainīt, ja apzinās, caur ko tas sācies. Tāpēc stāstu.
"Piedod viņiem, jo viņi nezina, ko viņi dara"...
Neturpini aizsākto izslēgšanas scenāriju un atļauj beidzot tam iekšējam zīdainim just un raudāt, un visu to, ko nevarēja toreiz, savās pirmajās dienās.
Tad arī sāksies pārstrukturizēšanās.
Tad ar katru dienu spēsi arvien vairāk sajust, kā jūtas otrs. Un dziļā mīlestībā rūpēties par sevi un viens par otru.
Komentāri:*
*Iepriekš šis raksts atradās citā sadaļā, tāpēc pārnests uz sadaļu "Dūlas raksta" ar visiem komentāriem.
Jaunākie ieraksti
-
Dūlas piedāvā online kursus un apmācības
3. apr. 2020 -
Dūlu darba statistika 2019.gadā
28. mar. 2020 -
Dūlu nedēļa 2020
3. mar. 2020 -
Dūlu dzemdību sagatavošanas kursi
1. mai. 2019 -
Mazi darbi ar lielu mīlestību
27. feb. 2019 -
Dūlu vadītas gaidību laika un pēcdzemdību vingrošanas
8. jan. 2019 -
Dūlu vadītas tikšanās mammām ar mazulīšiem
6. dec. 2018
Papildus saturs
Šeit var ievadīt papildus saturu. Ja papildus satura nav, tad šo bloku var noslēpt, nospiežot uz ikoniņas augšējā stūrī.